Bacak Damar Tıkanıklığında Anjiyo

Anjiyo ile bacak damar tıkanıklığının açılması damar tıkanıklığı tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir.

Anjiyografi ile bacak damarları nasıl açılır?

Anjiyo ile bacak damar tıkanıklığının açılması damar tıkanıklığı tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Bazı damar tıkanıklığı için ameliyat tedavisi daha uygun olabilir.

Anjiyografi ile tedavinin en önemli avantajı işlemin son derece başarılı, oldukça kolay olması, ameliyat kesisine ihtiyaç duyulmaması, hastaların genellikle aynı gün evlerine gönderilebilmesi ve işlemin gerek olduğu takdirde çok kere tekrarlanabilmesidir.

Anjiyo ile damar açma için dünyada hangi yöntemler kullanılır?

Tüm dünyada bacak ve kol damarlarının açılmasında benzer yöntemler kullanılır.

 1. Balonla ve ilaçlı balonla damar açma: Balon tedavisi dünyada 40 yıldan beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. En önemli avantajı vücudun içinde herhangi bir cisim kalmamasıdır. Damarda tıkalı olan yere balon yerleştirilir, damar açılır ve balon dışarı çıkarılır.
  İlaçlı balonlar son 3 yıldan beri kullanılan yeni teknoloji ürünüdür. Açılan damarın daha uzun süre açık kalması için kullanılır.

 2. Damar tıraşlama yöntemi: Damar tıraşlama yönteminde tıkalı damara aterektomi (tıraşlama) cihazı denen bir cihazla girilir ve damar içindeki tıkaç tıraşlanarak çıkarılır. Sadece bacak damarlarında kullanılır. Bazen çok faydalıdır ama ilaçlı balonlar çıktıktan sonra daha az kullanılmaya başlamıştır.
  Girişimsel radyoloji merkezimizde kalp damarları dışındaki atardamar darlık ve tıkanıklıklarının tedavisi yapılabilmektedir.

 3. Stent ile damar açma: Stentler özellikle uygun yerde kullanılırsa uzun süreli damar açıklığı sağlar. Vücudun bazı bölgelerinde çok uzun süre açık kalır, küçük damarlarda (örneğin diz altındaki damarlarda) çok uzun açık kalmayabilir ve erken tıkanabilir. O nedenle nerede kullanılacağını en iyi doktorunuz karar verir.

İlaçlı stentler kalp dışında sadece bacak ve uyluk damarlarının açılmasında kullanılır.

Bu 3 yöntemin herhangi birisiyle damar açmak mümkündür.

Anjiyo ile bacak damar tıkanıklığı tedavisi

 • İşlem ameliyat değildir. Anjiyo işlemidir.
 • Hastaların büyük çoğunluğunda tedavi yapılır ve hasta aynı gün 4-6 saat sonra evine gönderilir.
 • İşlem tamamen ağrısız geçer. Balonla damar açma gibi işlemlerde ağrı olabilir ancak bizim merkezimizde anestezi uzmanları hastanın işlem sırasında herhangi bir ağrı oluşmamasını sağlarlar. Bunun için narkoz yani genel anestezi gerekmez. Çok daha basit yöntemlerle ağrı giderilir. Hastalar isterlerse tüm işlem sırasında uyuyabilirler.
 • Bir gün sonra normal hayatlarına dönebilirler.

Damar tıkanmasında damar tıraşlama tedavisi

Ayak bileğinden anjiyo

Bacak damar tıkanıklığında anjiyo nasıl yapılır?

 • Öncelikle eldeki tüm damar görüntüleri değerlendirilerek anjiyo planı yapılır.
 • Tüm işlem sırasında hastanın konforunu ve ağrı olmamasını sağlamak için her hastaya damardan ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar verilir. Hasta işlem sırasında korku heyecan ve ağrı hissetmez. Bu en önem verdiğimiz konulardan birisidir.
 • Anjiyografi genel olarak kasık ya da kol damarından yapılır. Ama merkezimizde tedavi başarısını artıracak tüm yöntemler (diz arkası ya da ayak bileği bölgesinden anjiyo) yapılabilmektedir.
 • Damarın tıkanıklığının açılmasında balon, stent ya da damar tıraşlama yöntemi kullanılır.
 • İşlem bittikten sonra merkezimizde kasık girim bölgesine kum torbası uygulaması yapılmaz.
 • Anjiyo girim yeri özel damar kapama cihazları ile kapatılır. Bu hasta için daha konforlu ve güvenlidir.
 • Hasta 4-6 saat yatak istirahatinden sonra evine gönderilir.
 • O gün banyo yapılmaması daha uygundur. Bunun dışında bir kısıtlama yoktur. Evde yürüyebilir. Kendi özel rejimi yoksa her şey yiyebilir ya da içebilir. Bir gün sonra normal hayatına döner.

Başarılı bir tedavi sonrası hastanın bacakla ilgili yürüme ağrısı tamamen ya da büyük ölçüde geçmelidir. Eğer tedavi ayak yaraları için yapılmışsa yara iyileşmesi başarılı bir tedaviye rağmen uzun sürebilir.

Anjiyografi ile damar açma yöntemleri ilgili başlıklarda (balon ve ilaçlı balon, stent ve ilaçlı stent ve aterektomi ya da damar tıraşlama yöntemi) şemalar yardımıyla geniş olarak anlatılmıştır. Bu sayfaları inceleyebilirsiniz.

Hastanede geçen süreç nasıldır? 

 • Tedavi günü aç olarak hastaneye gelinir.
 • Daha önce alınmamışsa laboratuar değerleri için kan alınır.
 • Anestezi bölümünce değerlendirilirsiniz. Bunun amacı işlem sırasında size ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar verilmesidir. İşlemin konforlu ve hiç ağrı duymadan geçmesi için bunlar gereklidir.   
 • Anjiyo işelemine başlanır. Bu işlem 30 dakika ile 2 saat arasında sürer. İşlem sırasında ağrı olmaz. Çünkü damardan verilen ağrı kesicilerle hasta rahatlatılır ve olabilcek ağrı kesilir. 
 • İşlem sonrası kasıklara kum torbası ve benzeri uygulama yapılmaz. Günümüzde damar girim noktasını kapatan çok daha konforlu yöntemler vardır. 
 • İşlem bittiğinde genellikle 4-6 saat hastane gözlemi sonrası hasta evine gönderilir. Yürüyerek eve gidilebilir. 
 • Evde o gün dinlenmek iyi olur. Her anjiyo öncesi ve sonrası iyi sıvı almak önemlidir. Bu nedenle anjiyo tedavi sonrası bol su içmek faydalıdır. 
 • Bir gün sonra normal hayata dönebilirsiniz. 

 


Damar Tıkanıklığı

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü