Bacak Kılcal Damar Tıkanıklığı

Kılcal damar tıkanıklığı genellikle damar sertliği ya da ateroskleroun ileri evrelerinde görülür. Yani hastada bacak damar tıkanıklığı uzun süreden beri vardır ve ilerlemiştir.

Kılcal damar nedir?

Kılcal damar gerçekte kıl kalınlığında çok ince damar demektir. Her organda (kalp, beyin, bacak) kılcal damar vardır. Kılcal damar terimi aynı zamanda anjiyo ya da amelyatla açılması ya da müdahalesi mümkün olmayan küçük damarlar için de kullanılır.

Bacakta kılcal damar kelimesi genelde diz altındaki küçük damarlar için kullanılır. Bu damarların tıkanıklığı insanlarda uzun süre iyileşmeyen ayak yarası oluşturabilir. Ayak yarası diyabetik hastalarda sık görülür ve diyabetik ayak yarası diye adlandırılır. Bazen de tıkanma dana belirgindir ve ayak parmalarında topukta ya da ayağın tümünde kangren gelişebilir. Buna yol açan damarlar diz altı ve ayak bölgesindeki küçük 1-2 mm kalınlığında damarlardır. Bazen bu damarlar için de (hatalı olarak) kılcal damar kelimesi kullanılır. Bu damar tıkanıklıkları kılcaldır ve açılamaz diye bilinir. Ancak ayak yarası ya da kangreni yapan bü damarlar aslında kılcal değil küçük damarlardır ve yeni anjiyo yöntemleriyle bu damarların açılması mümkündür. Damarlar açıldığında ayak yarasının hızla iyileşmesi mümkün olabilir. Kangren ilerlemesi durdurulabilir. PAremaklar ayak ya da bacak ampütasyon yani kesilmeden kurtarılabilir.  

Bacakta kılcal damar tıkanıklığı ne zaman olur?

Kılcal damar tıkanıklığı genellikle damar sertliği ya da damar kireçlenmesinin (ateroskleroz) ileri evrelerinde görülür. Yani hastada bacak damar tıkanıklığı uzun süreden beri vardır ve ilerlemiştir. Diyabet ve diyaliz hastalarında kılcal damar tıkanıklığı daha fazla olur. Özellikle diz altındaki küçük damarların ya da ayak-parmak damarlarının tıkanması ile ayakta yara ya da kangren olur. Diyabetik ayak yarasında hem büyük damarlarda hem küçük hem de kılcal damarlarda tıkanmalar olur. Bu hastalarda şeker ayağı da denen diyabetik ayak yarası oluşturabilir.

Kılcal damar tıkanması ayrıca Buerger hastalığı dediğimiz sigaraya bağlı damar tıkanıklığında ve vaskülit dediğimiz damar iltihabı durumunda ve tromboemboli yani kalpten bacak damarlarına pıhtı atmasında görülebilir.

Kılcal Damar Tıkanıklığının Tedavisi Mümkün mü?

Bir çok hastamız bize kılcal damar tıkanıklığı var ve açılamayacağı söylendi diye arar. Bu hastaların genellikle ayak parmaklarında ya da topukta yaraları ya da ayak kangreni vardır. Bu yaralar uzun süre iyileşmez, ayak kangreni düzelmez ve ilerleme eğilimi gösterir.

10-15 sene öncesine kadar bu damarları anjiyo ile açmak çok zordu. Günümüzde özellikle diz altındaki tıkalı damarların açılma sansı vardır. Bununiçin bu bölge damarlarının iyi değerlendirilmesi gerekir. Günümüzde renkli Doppler ultrason, emar anjiyo ya da tomografi anjiyo gibi basit görüntülemelerle bu damarlar mükemmel değerlendirilebilir. Özellikel ayakta yarası olan her hastada damarların değerlendirilmesi son derece önemlidir. Anjiyo ise damarın açılması yani tedavisi için kullanılır.

Ayak yarası olan hastalarda bu damarların açılması, ayak yarasının hızla iyileşmesini sağlayabilir ve kangren tehdidi olan parmak ya da ayağı kurtarma şansı olur. Bacak damar tıkanıklığı tedavisi ve anjiyo ile tedavisi ilgili sayfalarda daha detaylı anlatılmıştır.

Girişimsel Radyoloji bölümümüz İstanbul Topkapı'daki hastanemizdedir. 


Damar Tıkanıklığı

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü