Anjiyoda Balon ve İlaçlı Balon Tedavisi

Balon yardımlı anjiyo tedavisinin en önemli dezavantajı bazı bölgelerde çok uzun süre açık kalmamasıdır. En önemli avantajı ise tedavi sonrası balonun damarın içinde kalmaması ve çıkarılmasıdır.

Anjiyo ile balon tedavisi

 • Anjiyografi ya da kısaca anjiyo, insan vücudundaki damarların içine renkli bir madde verilerek damarların görüntülenmesi demektir.
 • Günümüzde anjiyo damar tıkanıklıklarının tedavisinde en önemli tedavi yöntemi olmuştur.
 • Anjiyo bazen sadece tanı koymak amacıyla, genelde ise tedavi amacıyla yapılır.
 • Anjiyo ile damar tıkanıklığı tedavisi balon, stent, damar tıraşlama gibi yöntemler olur.
 • Kalp anjiyosu ile kalp damarları bacak anjiyosu ile bacak damarları görüntülenir ve tedavisi yapılır.
 • Anjiyo günümüzde damar tıkanıklığının tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir.

Balon tedavisi anjiyo ile damar tıkanıklığını açmak için kullanılan en eski yöntemdir ve hala çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Oldukça etkili bir yöntemdir. Halk arasında balon patlatmak olarak kullanılsa da aslında balonla patlatma söz konusu değildir. Balon plastik bir malzemedir. Çapı yani genişliği ve uzunluğu vardır. Örneğin damar çapı normalde 6 mm ise bu damara 6 mm çapında bir balon uygulanır. Darlık ya da tıkanıklık örneğin 6 cm ise 6 ya da 8 cm uzunluğunda bir balon kullanılır. Vücuttaki tüm damarlara uyacak şekilde 1 mm çaptan 40 mm çapa kadar kullanılabilecek balonlar üretilmiştir.

Damar tıkanıklığını açılmasında kullanılan balonlar bunlardır. Bu görüntü balonun şişirilmiş halidir.

Anjiyo ile balon tedavisi

Balon yardımlı anjiyo tedavisinin en önemli dezavantajı bazı bölgelerde çok uzun süre açık kalmamasıdır. En önemli avantajı ise tedavi sonrası balonun damarın içinde kalmaması ve çıkarılmasıdır. Bu sayede tekrar tıkanma olduğunda o damarı açmak çok kolaydır. İlaçlı balonla anjiyo tedavisinin daha uzun açık kalmasını sağlayan yeni bir teknolojidir. İlacın vücuda herhangi bir zararı yoktur.

Solda daralmış bir damar izleniyor. İkinci resimde daralmış damara bir balon yerleştirilerek balon şişirilmiş . Daha sonra damarın açılmış hali izleniyor.

Anjiyo ile balon tedavisi

Balon tedavisi her damarda kullanılır mı?

Aslında kullanılabilir ancak bazı damarlarda stent yerleştirmenin daha iyi olduğu kesinleştiği için boyun yani şah damarı, koroner yani kalp damarı gibi bazı damarlarda doğrudan stent yerleştirme tedavisi yapılır. Bazı damarlarda ise balon yapılır.

Balon tedavisi mi stent tedavisi mi daha iyidir?

Her damarda farklıdır. Bazı damarlarda balon tedavisi, bazı damarlarda ilaçlı balon ve bazı damarlarda stent tedavisi daha iyidir.

Balon tedavisi riskli bir işlem midir?

Anjiyo ile yapılan her işlemde risk vardır. Ama balonla damar açma kısmı genellikle kolay ve emniyetlidir. Ama damarda kanama, yırtılma, pıhtı atması gibi sorunlar seyrek de olsa gelişebilir ve hemen hepsi aynı işlem sırasında çözülür.

Anjiyo ile balonla damarı açınca balon damarda kalır mı?

Hayır, damar tedavisinde stent damarın içinde kalır ancak balon dışarı çıkarılır.

İlaçlı balon ile damar tıkanıklığı tedavisi

İlaçlı balonlar normla balonların üzerine özel bir ilaç kaplanması ile üretilir. Bu ilaç balon daralmış ya da tıkalı damarda şişirilerek damarı açtığında damar duvarının içine girer. Damara geçen ilacın amacı o damarın erken daralmasını ya da tıkanmasını engellemektir. Yani damara ilaçlı balon uygulandığında o damar daha uzun süre açık kalacaktır. İlaçlı balonla oldukça yeni bir teknolojidir. Vücuttaki her damarda kullanılamaz. Şu an en sık bacak damar tıkanıklıklarında kullanılır.

İlaçlı balonlar normal damar açan balonlarla aynıdır. Sadece balon dış çeperine özel bir ilaç kaplanmıştır. İlacın amacı damarın daha uzun süre açık kalmasını sağlamaktır.

Anjiyo ile balon tedavisi

Anjiyo sırasında balonla damar nasıl açılır?

Burada adım adım anjiyoda balon ile damarın nasıl açıldığını açıklayacağız

 • Öncelikle anjiyo yapılarak hangi damara balon yapılacaksa o damara ulaşılır. Bu kalp, boyun, böbrek ya da bacak damarı olabilir.
 • Damarın içinden boyar madde verilerek damar darlığı ya da tıkanıklığı görüntülenir ve filmler alınır.
 • Daha sonra o damara kaç mm çapında ve ne kadar uzun balon yapılması düşünülüyorsa balon damara yerleştirilir.
 • Balon damarda şişirilerek açılır (şişirme cihazı damarın dışında işlemi yapan doktorun elindedir.
 • Bir süre beklenir, damarın açıldığından emin olunur.
 • Damarda şiş bir halde duran balon indirilir ve dışarı çıkarılır.
 • Damarın görüntüleri yani anjiyo filmleri alınır, açıklık güzelde işlem bitmiştir. Açıklık iyi değilse tekrar balon yapılır ya da stent yerleştirilebilir.
 • İşlem o damar çok iyi açılıncaya kadar devam eder
 • Balonla damarın açılması 2-3 dakika sürer. Bir anjiyo sırasında bir kaç damar daralaması ya da tıkanması giderilebilir.
 • Bacak anjiyolarında bir bacak ya da iki bacak tıkanıklığı aynı anjiyo ile açılabilir.

Anjiyografi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü