Variste Tedavi Yöntemleri

Varis çorabı, Varis ilacı, Lazerle varis tedavisi, Radyofrekansla varis tedavisi, Yapışkanla varis tedavisi, Köpükle varis tedavisi, Ameliyatla Varis Tedavisi

Varis hastalığında temel olarak bir kaç tedavi yöntemi vardır.

 1. Varis çorabı: Varise bir etkisi yoktur ancak varis şikayet oluşturuyorsa (ağrı, yorgunluk, gece krampları gibi) bu şikayetleri azaltabilir ya da kaybolmasını sağlayabilir. Varis çorabı son derece faydalı olmasına rağmen tedavi edilebilr vcarisi olan hastalara artık önerilmez. Önerilen şey varisin tedavi edilerek (ameliyat ya da ameliyatsız yöntemlerle) tamamen giderilmesini sağlamaktır.
 2. Varis ilacı: Varis çorapları gibi varisi tedavi etmez, ilerlemesini engellemez ancak varise ait şikayetleri dindirebilir.

Varisi tamamen gideren iki tedavi yöntemi vardır.

 1. Ameliyatla varis tedavisi: 20 sene önceye kadar varisin tek tedavi yöntemiydi. Amerika ve Avrupa'da artık ameliyatsız varis tedavi yöntemleri (lazerle, radyofrekasnla ve yapışkanla yapılan) çok etkili ve ameliyata göre çok daha kolay olduğu için ameliyat tedavisi önerilmiyor.
 2. Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri
  • Lazerle varis tedavisi
  • Radyofrekansla varis tedavisi
  • Yapışkanla varis tedavisi
  • Köpükle varis tedavisi (köpük tedavisi ana damar tedavisinde daha çok yardımcı bir tedavidir).

Varisi tedavi etmeden önce her varis türünün (küçük, orta ya da büyük varisler) tedavisinin birbirinden farklı olduğu bilinmelidir.

Büyük varislerin tedavisinde öncelikli büyük varisi oluşturan ana damar kapak yetersizliğinin giderilmesi gerekir. Bu damar çoğunlukla her bacakta iki tane olan safen toplardamarıdır. Bu damarın kapak yetersizliğini gidermenin yolu o damarı iptal etmektir. Bunun için dünyada en sık kullanılan yöntemler endovenöz (endo=içinden, venöz=toplardamar) dediğimiz ameliyatsız toplardamar içinden yapılan tedavilerdir. Bu tedavi yöntemleri lazer tedavisi, radyofrekans tedavisi ve yapışkan yani zamk tedavisidir. ana damar sorunu çözüldükten sonra aynı seansta ya da daha sonra genellikle köpük tedavisi denen yöntemle görünen varisler de giderilecektir. Merkezimizde bu iki tedavi tek seferde yapılır.

Orta boy ve kılcal varislerde önerilen ilk yöntem sıvı ya da köpükle skleroterapidir (iğne tedavisi). Kılcal varislerde deriden lazer ya da radyofrekans yöntemleri de kullanılabilir.

Varis tedavi yöntemleri

Variste lazer, radyofrekans ve yapışkan tedavileri

Bu tedavi yöntemlerinin tümü variste ameliyatsız tedavi yöntemleridir. Tedavi işleminde narkoz kullanılmaz, hastanede yatmaya gerek yoktur. Tedavi işlemi lokal uyuşturma ve damardan verilen ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlarla tamamen ağrısızdır. Tedaviye yürüyerek gelir ve tedaviden hemen sonra yürüyerek gidersiniz.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri birbirine çok benzer. Tedavinin bir çok basamağı tıpatıp aynıdır. Tedavinin mükemmel olmasının birinci şartı ayakta yapılan renkli ultrason incelemenin çok iyi yapılmasıdır. Burada kaçak olan damarlar ortaya çıkar ve tedavinin haritası oluşturulur. Tedavi yapılan oda bazen normal bir oda bazen bir ameliyathane odasıdır.

İşlemlerde narkoz kullanan merkezler olsa da genellikle narkoz gerektirmeyen bir işlemdir. İşlemin tamamen ağrısız olması için, sadece iğne girim yerinin uyuşturulması (lokal anestezi) yetmeyebilir, ek yöntemlerin kullanılması daha konforlu olur. Bunlar içinde en sık kullanılanı sedasyon analjezi dediğimiz damardan rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaçlar kullanılmasıdır. Bu yöntem hem son derece emniyetli hem de etkilidir. Bu yöntemle kişi rahatlar herhangi bir ağrı duymaz. İstenirse uyanık kalınabilir, istenirse tamamen uyutulabilir. Ama hala narkoz denen genel anestezi değildir.

Ameliyatsız varis tedavilerinde (lazer, radyofrekans ve yapışkan yöntemleri):

 1. Narkoz gerekmez.
 2. Tedavi tamamen ağrısızdır. Ağrı kesmek ya da işleme ait korku ya da heyecanı gidermek için çok daha basit yöntemler kullanılır. Merkezimizde bu amaçla sadece kol damarında ilaçlar verilmektedir. Belden iğne yöntemi ya da narkoz kullanılmaz.
 3. Bacaklarda ufacık kesi izleri dahil hiç bir şekilde iz kalmaz.
 4. Hastaneye yatış gerekemez. Hastalar işlemden hemen sonra yürüyerek eve dönebilir.
 5. Tüm işlem ultrason eşliğinde vücudun içindeki damarlar görülerek yapılır.
 6. Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri ameliyatla karşılaştırıldığında daha etkilidir ve varisin tekrarlama ihtimali ameliyat tedavisine göre çok daha azdır.

Variste ameliyat tedavisi

Variste çok uzun yıllardan beri kullanılan bir yöntemdir. Aslında iyi yapıldığında hala etkili bir yöntemdir. Ancak yeni yöntemler daha kolay ve rahat olduğu için artık ameliyatın yerini almaktadır. İki tür ameliyat tedavisi vardır. Birincisinde varise yol açan büyük damar çıkarılır. Bu genellikle diz altı ile kasık arasında olan bir damardır. Bu damara Safen toplardamarı denir. İkinci tür ise görünen varislerin çok küçük (1-2 cm uzunluğunda) kesilerle çıkarılmasıdır. Buna flebektomi denir. Genellikle ikisi aynı anda beraber kullanılır. Eğer ana damar sorunu var ve ana damar çıkarılmadan sadece görünene varisler çıkarılırsa tekrar kaçınılmazdır.


Varis Tedavisi

Varis ve Varis Tedavisi Sitesi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü