Ameliyatsız Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi, Radyofrekansla varis tedavisi, Yapışkanla varis tedavisi, Köpükle varis tedavisi, Ameliyatla Varis Tedavisi

 • Ameliyatsız varis tedavisi 15 yıldan beri kullanılmaktadır.
 • Lazer, radyofrekans, yapışkan ya da köpük yöntemiyle yapılan tedaviler ameliyatsız varis tedavisidir.
 • Bu yöntemler ameliyat tedavisine göre daha kolay, etkili ve hasta için çok daha konforludur.
 • Amerika ve Avrupa'da son 10 yılda varis tedavisinde ilk yöntem olarak ameliyatsız varis tedavileri önerilir.
 • Bahsedilen lazer, radyofrekans ve yapışkan yöntemlerinin tümü çok etkilidir.
 • Birini diğerine ciddi üstünlüğü yoktur. Ama tümü ameliyat göre daha iyi tedavi yöntemleridir.
 • En önemli avantajları narkoz gerektirmemesi, işlemin tamamen ağrısız yapılabilmesi, hastane yatışının gerekmemesi ve hastanın normal hayata hemen dönmesidir.

Ameliyatsız varis tedavisi nedir?

Varis tedavisi son 50 yıldır ameliyatla yapılmaktaydı. Ameliyatta kasıktan girilerek sorun yaratan damar cerrahi olarak çıkarılır. 1999 yılında bir Amerikalı bir girişimsel radyoloji uzmanı tarafından lazerle ameliyatsız varis tedavisi bulundu. Bu tedavide kesi ve narkoz yoktur. Yara izi olmaz. Sorun yaratan damar ameliyatla çıkarılmak yerine olduğu yerde kapatılır. Kapatılması gereken damara ince bir iğne ile girilir, damar içine lazer, radyofrekans veya yapışkan verecek kateter yerleştirilir ve işlem uygulanır. Bu yöntemlerin tümü sorun yaratan bu damarı kolaylıkla kapatır. Hasta hemen evine yürüyerek gidebilir. Bu tedavi yöntemi ameliyatsız varis tedavisi olarak bilinir. İlk çıkan yöntem lazer idi. Sonra radyofrekans ve son olarak yapışkan yöntemleri çıktı. Tümü aynı şekilde ameliyatsız olarak yapılmaktadır.

Ameliyatsız tedavinin ameliyata göre üstünlükleri

 • Ameliyatsız yöntemler ameliyata göre daha kolay ve konforludur.
 • Ameliyata göre daha etkili bir tedavidir, varisin tekrarlama ihtimali daha azdır.
 • İşlem sırası ve sonrası sonrası ağrı daha azdır.
 • Narkoz gerektirmez, lokal uyuşturma ya da damardan ağrı kesme yöntemiyle yapılabilir,
 • Tedavi işleminden hemen sonra hasta yürüyerek evine gidebilir.
 • İşlem sonrası varis çorabı kullanımı daha kısadır (merkezimizde 1 hafta).
 • Tedavi işlemi normal yaşantıyı etkilemez , tedavi olduğunuz gün yürüyebilir ve hafif sporlar dahi yapabilirsiniz.

Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri nelerdir?

Bir kaç yöntem vardır:

Lazerle varis tedavisi

Varis tedavisinde lazer, ilk kullanılan ameliyatsız yöntemdir.

Lazer radyofrekans ve yapışkan yöntemleri birbirine çok benzer. Hepsinde ultrason ile görerek kapatılması gerkeen damara girilir, lazer radyofrekans ya da yapışkan uygulayacak kateter damar içine yerleştirilir ve uygulama yapılır. Asıl olan büyük varislere yol açan safen toplardamarı denen büyük damarın tedavisidir.

Eskiden ameliyatla çıkarılan bu damar bir lazer yardımıyla damar içinden girilerek kapatılır. Lazer damarı ısı etkisiyle kapatır. Böylece damarın çıkarılması gerekemez. İşlem her bir ana damar için yaklaşık 10-15 dakika sürer. İşlem bitince gözle görünen varislere çok küçük kesiler yapılarak çıkarma işlemi ya da merkezimizde kullanıldığı gibi köpük tedavisi yapılabilir. Bu tedavi ana tedaviden bir süre sonra da yapılabilir. Ancak aynı anda yapılması hasta için daha konforludur.

Lazerle varis tedavisi şemada görüldüğü gibidir. Varisisn kaynağı olan safen damarına lazer fiberi ile girilerek , damar yukarıdan aşağı doğru lazer enerjisi ile kapatılır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Radyofrekans ile varis tedavisi

Lazer ile varis tedavisine çok benzer. Radyofrekans ile varis tedavi de "Safen toplardamarı" denen varis kaynağının ısı ile kapatılması için kullanılır. Lazer tedavisinde olduğu gibi varisin kaynağı olan bu damara girilir, radyofrekanas kateteri yerleştirilir ve damar kapatılır. Bu tedavi de son derece etkilidir.

Vari stedavisinde kullanılan radyofrekans kateteri damara yerleştirilir ve lazer gibi damarın kapatılmasını sağlar.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Yapışkan ile varis tedavisi

Varis tedavisinde lazer ve radyofrekans yöntemleri damarı içinden ısı ile kapatan sistemlerdir. Yapışkan tedavisi daha yeni bir sistemdir. Tedavide ısı değil damar içi duvarını yapıştırarak kapatmayı kullanır. Temel tedavi lazer ve radyofrekanasa benzer. Damara iğne ile girim ve kateter yerleştirme basamakları hep aynıdır. Hasta bir farklılık hissetmez. Sonunda ısı değil yapıştırma etkisi kullanılır. Varis tedavisinde yapışkan yöntemi, lazer ve radyofrekansla birlikte dünyada en sık kullanılan 3 yöntemden biridir.

Yapışkanla varis tedavisi, lazer ve radyofrekans tedavi yöntemlerine benzer, bu da ameliyatsız bir tedavidirve son derece etkilidir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Variste köpük tedavisi (Köpük skleroterapi)

Köpükle varis tedavisi ya da köpük skleroterapi yukarıda saydığımız 3 tedavi yönteminden farklıdır. Varis kaynağı olan büyük damarın kapatılmasında etkisi daha azdır. O nedenle asıl damarın (safen damarı) tedavisinde tercih edilmez. Asıl damar lazer yapışkan gibi bir yöntem ile kapatılır ve aynı seansta gözle görünen büyük varislere köpük tedavisi uygulanır ve çok etkilidir.

Köpük damarı kapatabilen bir kimyasaldır. Damar içine bir iğne ile girilir, belirli bir miktar köpük enjekte edilidir ve bu damarın kuruması ya da büzüşmesi sağlanır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Skleroterapi ya da iğne tedavisi

Damar içinde ince bir iğne ile girilerek köpük denen ilacın damar verilemesi ve böylece o damarın kurutulmasını sağlayan tedavidir. Kısaca köpük tedavisi olarak bilinir. Son derece kolay ve etkili bir yöntemdir. Genellikle ana tedavi yanında yardımcı bir tedavi gibidir. Köpük içeride varis kaynağı olan değil, dıştan görünen küçük ya da büyük varislerin tedavisinde çok etkilidir. Köpük ilacı damara verildikten sonra damar içi duvarında bir reaksiyona yol açarak damarın büzüşmesini ve zamanla yok olmasını sağlar.

Köpük yöntemi hangi tür varis tedavisinde kullanılır?

 1. Kılcal damarlar
 2. Orta boy yani yeşil renkli retiküler damarlar
 3. Büyük varislerin gözle görünen kısmı (büyük varis kaynağı olan büyük damar tedavisinde lazer, radyofrekans ve yapışkan yöntemleri daha etkilidir)

Varis Tedavisi

Varis ve Varis Tedavisi Sitesi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü