Anjiyo Nedir?

Anjiyo ya da anjiyografi son teknoloji cihazlarla damar içine ince plastik kateterlerler ile girilerek damarların filminin çekilmesi ve gerekirse aynı anda balon ve stentleme gibi yöntemlerle damar tıkanıklığı tedavisinin yapılmasıdır.

Anjiyo ya da anjiyografi, insan vücudundaki damarların içine renkli bir madde verilerek damarların görüntülenmesi demektir (anjiyo=damar, grafi=görüntüleme). Damar dediğimiz zaman genellikle atardamarlardan bahsederiz. Toplardamarların görüntülenmesine venografi diyoruz. İnsan vücudundaki tüm organların (kalp, beyin, iç organlar, kol ve bacaklar dahil) damarı olduğu için her birine anjiyo yapmak mümkündür. Anjiyografi ile damarlar ile ilgili birçok hastalığa tanı koymak ve gerekirse aynı anda tedavi uygulamak mümkündür.

Kalp damarlarının anjiyosunu kalp uzmanları (kardiyologlar) yapar. Girişimsel Radyoloji Uzmanları uzun yıllardan beri kalp dışındaki tüm anjiyo ve anjiyo tedavilerini yapar.

  • Anjiyo ya da anjiyografi aslında damar hastalıklarını ortaya çıkarmak için yapılan bir işlemdir ve damar görüntülenmesi anlamına gelir.
  • Halk içinde anjiyo denince akla kalp damarları ve kalp anjiyosu gelir. Ancak anjiyo vücuttaki herhangi bir damar hastalığı için kullanılabilir.
  • Anjiyo sırasında balon, stent, damar tıraşlama gibi yöntemlerle damar hastalıkları tedavisi de yapılabilir.
  • Günümüzde anjiyo damar tıkanıklığı, balonlaşma, kanama gibi sorunların çözümünde en sık kullanılan tedavi yöntemidir.
  • Anjiyo damar hastalıklarıda tedavi için doğal yoldur.
  • Anjiyo damar tıkanması dışında bir çok hastalık için kullanılabilir.
  • Karaciğer tümör tedavisinde (kemoembolizasyon), rahim miyomlarının tedavisinde (miyom embolizasyonu), prostat büyümesinde (prostat arter embolizasyonu), hatta son dönemde şişmanlık tedavisinde (bariatrik embolizasyon) bile anjiyo kullanılmaktadır.
  • Anjiyo tedavileri genellikle günübirlik tedavilerdir. Yani, hasta o gün hastaneye yatar ve tedavi sonrası aynı gün taburcu olur. Bir gün sonra normal hayatına dönebilir.

Bir anjiyografi odası ve modern anjiyografi cihazı

Halk arasında anjiyo ya da anjiyografi kelimesi damarların görüntülenmesinden çok damar tedavisi için kullanılır. Yani anjiyo denince tıkalı damarların açılması anlaşılır. Ancak gerçekte anjiyografi sadece damarların tanı amaçlı görüntülenmesidir. Günümüzde gerçekten de anjiyo tanı koymaktan çok tedavi amacıyla yapılır. Anjiyo sırasında tedavi de yaparsak, buna anjiyografi ile damar tedavisi ya da endovasküler tedavi diyoruz. Gelişen teknoloji ile damar hastalıklarının çoğu ameliyatla değil ameliyatsız olarak damar içinden tedavi edilmektedir.

ANJİYO ODASI

Anjiyo zor bir işlem midir?

Anjiyografi günümüzde çok kolay ve güvenli bir işlemdir. Bazı hastalarımız anjiyo yapıldığında ağrı duyduğunu ya da zorluk çektiğini söyler. Anjiyo sırasında uygun ağrı kesicilerin verilmesi ile anjiyo normalde tamamen ağrısız bir işlemdir. Bazı hastalar çok heyecanlı gergin ya da telaşlı olabilir. Bu hastaların anjiyo sırasında damardan verilen ilaçlarla rahatlatılması gerekir. Bu anjiyo işlemi hasta için çok daha konforlu hale getirir.

Anjiyo nasıl yapılır?

Anjiyo sıklıkla kasık ya da el bilek damarından girilerek yapılır. Öncelike damarlar görüntülenir, sonra gerekirse tedavi işlemi yapılır. Damara girilen noktanın kapatılması önemlidir çünkü buradan kanama olabilir. İşlem bittikten 4-6 saat sonra ayağa kalkarak yürümek mümkün olur.

GÖRSEL NOTU

Anjiyo sonrası kum torbası uygulaması eskiden kullanılan bir yöntemdir ve hala bir çok merkezde kullanılmaktadır. Merkezimizde anjiyo sonrası kum torbası uygulanmaz

Anjiyo ağrılı bir işlem midir?

Modern tıp yardımıyla anjiyo sırasında hasta genel olarak hiç ağrı hissetmez.

Her anjiyoda mutlaka girim yerini uyuşturma yapılır. Buna ek olarak heyecenlı ya da işlem korkusu olan hastalarda damardan ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar verilerek anjiyonun tamamen ağrısız ve konforlu geçmesini sağlamak mümkündür.

Anjiyo nasıl yapılır?

Anjiyo, özel bir odada anjiyografi cihazı ile yapılır. Hasta hazırlanır ve damardan rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Hasta isterse narkoz vermeden uyutulabilir.

Damara girim genellikle kasık ya da kol damarlarındandır.

Girim yeri uyuşturulur ve hastanın ağrı duymaması sağlanır.

Damar girimi sonrasında damar içinden istenen kateter adı verilen ince plastik ince bir boru yerleştirilerek hangi bölgenin anjiyosu yapılmak isteniyorsa renkli madde verilir ve o damarın görüntüleri alınır. Eğer darlık ve tıkanma varsa ve tedavi gerekiyorsa aynı anda tedavi de yapılabilir. İşlem sadece teşhis için görüntüleme ise kısa sürer (10-15 dakika), eğer tedavi gerekirse daha uzayabilir. İşlem bittikten sonra kasık ya da koldaki girim noktasının iyileştirilmesi gerekir.

Atardamara girim yapıldığı ve atardamar basınçlı bir yapı olduğu için girim yapılan noktaya ya 15 dakika boyunca elle bası yapılır ya da damardaki o küçük deliği kapatan cihazlar kullanılır. Merkezimizde daha çok bu yöntem kullanılmaktadır. İşlem sonrası yaklaşık 4 saat hastalar gözlem amacıyla takip edilir. Sonra hasta yürüyebilir ve evine gönderilebilir.

» Anjiyo

Damarların (özellikle atardamarların) görüntülenmesi (anjiyo: damar; grafi: görüntüleme)

» Venografi

Toplardamarların görüntülenmesi (ven: toplardamar, grafi: görüntüleme)

» Endovasküler

Damar içinden yapılan (endo: içinden, vasküler: damar)


Anjiyografi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü