Biyopsi Öncesi ve Sonrası

İğne biyopsisi öncesi, İğne biyopsisine hazırlık | İğne biyopsi işlemi | İğne biyopsi sonrası

İğne biyopsisi öncesi | İğne biyopsisine hazırlık

İğne biyopsisi için geldiğinizde aç olmanız yeterlidir. Son 4 saat yemen yememeniz yeterlidir. Tiroid biyopsisi gibi ince iğne ile biyopsi yapılan durumlarda bu açlığa da gerek yoktur. Bunun dışında işlemden önce bir hazırlık gerekmez.

İşleme gelirken elinizde var olan ultrason, tomografi ve MR gibi filmleri getirmeniz önemlidir.

Bir iğne biyopsi işleminden önce bazı kan değerlerine bakmak gerekir. Bu nedenle her hastada olmasa da biyopsilerin çoğunda işlemden önce bir kan alınır ve sonucuna bakılır. Son 15 gün içinde alınmış kan değerleriniz varsa yeniden kan alma gerekmeyebilir.

İğne biyopsisi öncesi coumadin, xarelto adlı kan sulandırıcı haplar ya da kan sulandırıcı iğneler (clexane, innohep gibi) kullanıyorsanız bunu doktorunuza bildirin. Bu ilaçlar işlemden önce uygun şekilde kesilecektir. Bunun dışında aspirin, plavix tarzı kan sulandırıcı haplar biyopsi işlemini engellemez. Bizim merkezimizde bunları kesmeniz gerekmez.

Biyopsi işleminden önce çoğu hastadan aç gelmesini isteriz. Ancak bu açlık döneminde kullanmanız gereken iğne ilaçlarını yapabilirsiniz. Hapları da yarım bardan suyla alabilirsiniz.

İğne biyopsisi işlemi

Bir iğne biyopsisi işleminde hastanın işlemle ilgili korku ve endişesi, işlem sırasında olabilecek ağrı ve işleme ait sorunlar en önemli konulardır.

İğne biyopsisi işlemi aslında son derece kolay, ağrısız ve riskleri az olan bir işlemdir. Onun karşılığında hastalık için kesin tanı verir. Ancak çoğumuz hayatımızda hiç biyopsi işlemi olmadığımız ya da görmediğimiz için bu bize korkutucu gelebilir. İşlem kolay olsa da bunu yaşamadan görmek mümkün değildir. Burada bizim yapabileceğimiz şey işlem için geldiğinizde korku endişe ya da heyecanınız varsa bunu gidermektir. Bunun da en basit yolu ilaçlardır. Kullandığımız ilaçlarla her tür korku ve endişeyi giderme şansımız vardır. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

İkincisi işlem sırasında ağrının giderilmesidir. Tüm iğne biyopsilerinde bir iğne ile vücuda gireriz. Bu da az da olsa ağrı yapabilir. Bunu engellemek için iğne girim yeri mutlaka uyuşturulur (lokal anestezi). Bu kesin kuraldır. İğne deriden geçtikten sonra genellikle ağrı yapmaz. Ama her ihtimale karşı biz hemen her hastamıza lokal anesteziye ek olarak damardan sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar veririz ve işlem tamamen ağrısız ve konforlu bir şekilde yapılır.

İğne biyopsisi sonrası

Biyopsi sonrası hastalarımızı bir süre gözlem altında tutarız. Bunun iki sebebi vardır.

  1. Biyopsi işleminde damardan verilen rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaçların etkisinin geçmesini beklemek gerekir. Bu ilaçlar uyku hali, baş dönmesi, bulantı ve kusma yapabilir. Etkileri 3-4 saat içinde tamamen geçer. Bu nedenle en az 1-2 saat gözlem altında olmanız gerekir.
  2. Biyopsi yapılan doku, biyopsi işleminden sonra kanama yapabilir ya da ya da başka sorunlar gelişir. Bu sorunlar biyopsi işleminden sonraki bir kaç saatte olur. Daha geç dönemde hemen hiç bir sorun yaşanmaz. Sorun olabilecek bu dönemde hastayı hastanede gözlem altında tutmak emniyetlidir.

İnce iğne biyopsisi sonrası

İnce iğne biyopsisi merkezimizde sadece nodüler guatr için yapılmaktadır.

Bunun dışında seyrek olarak kanama riskinin yüksek olduğu ya da kalın doku biyopsisinin gerekmediği durumlarda da kullanılabilir.

İnce iğne biyopsi işlemi sonrasında takip hiç gerekmeden hasta evine gönderilebilir. Ama akciğer gibi bazı özel bölgelerde çok düşük de olsa işlem sonrası sorun yaşama ihtimali vardır. Bu nedenle bazen hastanede 2-4 saat gözlem altında tutulabilinir.

Kalın iğne biyopsisi sonrası

Kalın iğne dense de bu iğneler bile oldukça incedir. Ama ince iğneye göre biraz daha kalınolduğu için özellikle kanam riski açısından hastanın 2-4 saat hastanede gözlem altında tutulması gerekir.

Bu dönem sonunda ya ultrason gibi bir görüntüleme yöntemiyle, biyopsi alınan bölge incelenir ya da kan alınarak kanama olup olmadığı araştırılır.

Herhangi bir sorun yoksa hasta evine gönderilebilir.

Tüm iğne biyopsileri sonrası

İğne biyopsisi işlemi sırasında hastaya damardan ağrı kesici ya da sakinleştirici ilaçlar verilmişse işlemden sonra ilaç etkisi geçene kadar su içilmesine izin verilir ancak katı gıda alınması 1-2 saat geciktirilir. Yaklaşık 2 saat sonunda yemen içmek ile ilgili hiç bir kısıtlama kalmaz.

Hastamız evine döndüğünde o gün kendini fazla yormadan normal yaşamına devam edebileceğini söyleriz. Ancak evde 2 saat dinlenmesi iyi olacaktır.

Bir sonraki gün, banyo ve spor yapmak dahil her tür etkinlik ve yemek serbesttir (diğer doktorlarınızı kısıtladığı şeyler bunun dışındadır).

İşlem bölgesinde hafif ağrı olursa herhangi bir ağrı giderici ilaç kullanılabilir.

Evde beklenmedik bir sorun olursa (kendini iyi hissetmeme, çarpıntı, çok fazla halsizlik, nefes darlığı gibi) doktorunuzu arayabilir ya da doğrudan hastanemizin acil kliniğine gelebilirsiniz.

Bir biyopsi hastasının işlemden sonra eve dönünce sorun yaşaması beklenmez ancak yine de tedbirli olmakta fayda vardır.


Biyopsi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü