Embolizasyon Tedavisi

Embolizasyonlar en sık ameliyat sonrası kanamalar, mide ve kalın barsak kanamaları ve kazalarda yaralanan ve kanayan damarların tıkanmasında kullanılmıştır.

  • Embolizasyon anjiyo ile bir damarın tıkanmasıdır.
  • Anjiyo ile embolizasyon yani damar tıkama bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. 
  • En sık kullanım alanı kanama yapan bir damarın tıkanarak kanamanın durdurulmasıdır.
  • Son 20 yılda embolizasyon çok daha farklı hastalık tedavisinde kullanılmaya başlamıştır.
  • En önemlileri karaciğer kanser tedavisinde kemoembolizasyon ve radyoembolizasyon işlemleridir.
  • Miyom embolizasyonu rahim miyomlarının beslenmesini engeller, miyomu küçültür ya da yok eder.
  • Prostat embolizasyonu prostat bezi büyümesinde prostatı besleyen damar tıkanır, prostat bezi küçülür ve hastanın idrara yapma ile ilgili şikayetleri azalır ya da kaybolur.
  • Bu yöntem ameliyat öncesi bir çok tümörün küçültülmesi ya da ameliyat sırasında kanamanın engellenmesi için de yaygın olarak kullanılır.

Embolizasyonlar en sık ameliyat sonrası kanamalar, mide ve kalın barsak kanamaları ve kazalarda yaralanan ve kanayan damarların tıkanmasında kullanılmıştır. Daha sonra diğer yöntemlerle durdurulamayan akciğer kanamaları (kan tükürme ya da hemoptizi) ve burun kanamaları (epistaksis) embolizasyon da embolizasyon ile tedavi edilmiştir.

Kanser ve diğer tümör tedavisinde embolizasyon

Anjiyo ile damar tıkamanın etkinliği görülünce önce tümörü besleyen damarlar tıkanarak tümörün küçültülmesi ve yok edilmesi düşünülmüş ve uygulanmıştır. Bu yöntem hala belli tümörlerde (örneğin karaciğer tümörleri) kullanılmaktadır. Ardından sadece damarları tıkamayıp, tıkayıcı tanecikler içine özel kanser ilaçları emdirilerek ek tedaviler başlamıştır Bu işlem TAKE (kemoembolizasyon) işlemidir ve kanser tedavilerinde detaylı olarak anlatılmıştır. Yine kanser dokusunun damarına girerek ilaç değil ışın salan tanecik verilerek yapılan TARE (radyoembolizasyon) işlemi başlamıştır.

Miyom embolizasyonu kadınlarda rahimin iyi huylu bir tümörü olan miyomları küçültür ya da yok eder ve böylece miyomlara bağlı şikayetleri azaltır ya da yok eder. Bu tedavi her sene daha fazla sayıda hastaya yapılmakta ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Miyom embolizasyonu son 20 yılda dünyada 1 milyondan fazla kişiye başarıyla uygulanmış son derece güvenli bir yöntemdir.

Prostat büyümesini tedavi etmek için kullanılan prostat embolizasyonu çok daha yeni bir tedavidir. Son 10 yıldır kullanılmaktadır ve kullanımı hızla artmaktadır.

Bu tedaviler ameliyat değildir.

Rahim varisi ve varikosel embolizasyonu

Varikosel testisin (erkek yumurtalığı) varisidir. Varikoselin ameliyatsız tedavisinde testis yani yumurtalıktaki varisleri gidermek için testis toplardamarı anjiyo ile tıkanabilir. Bu varikoseli düzeltecektir.

Rahim varisleri sık görülen bir bulgudur. Bazı kadınlarda karın arısı karında dolgunluk ve yanma, ilişki sırasında ya da sonrasında ağrı yapabilir. Bu duruma pelvik konjesyon sendromu adı verilir. Burada da en etkili tedavi yine anjiyo ile yumurtalık toplar damarının tıkanarak rahim varislerinin tedavi edilmesidir.

Anjiyografi ile damar tıkama işlemleri artık çok fazla hastalık için kullanılmaya başlamıştır.

Dalağı çok büyüyen ve ameliyat şansı olmayan bir kısım hastada yapılan dalak damarı (splenik arter) embolizasyonu dalağın küçülmesini sağlar.

Portal ven embolizasyonu karaciğer tümörlerinde karaciğerin bir yarısı tıkanarak diğere yarısının büyümesini ve cerrahın daha rahat ameliyat yapmasını sağlar.

Embolizasyonlar yani anjiyografi ile tıkama işlemleri geçen 20 yılda son derece geniş alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Önümüzdeki yıllarda bunu çok daha gelişerek artacağını söylemek mümkündür.


Embolizasyon Tedavisi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü