Rahimde Miyom Embolizasyonu

Miyom embolizasyonu tedavisi bir anjiyo uygulamasıdır. Narkoz gerekmez.

Rahim miyomları ve bunlara uygulanabilen tüm tedavi yöntemleri rahim miyomu sayfasında anlatılmıştır. Burada bizlerin yaptığı miyom embolizasyonu tedavisi ayrıntılı olarak anlatılacaktır. 

Miyom embolizasyonu kadınların oldukça sık görülen rahim miyomlarının tedavisinde yaklaşık 20 yıldan beri kullanılan bir anjiyo tedavisidir. Amerika'da çok yaygın yapılır. Avrupa ve ülkemizde daha az bilinir. . Ameliyata göre daha kolay ve riskleri az olan bir tedavidir.

Miyom (aynı zamanda fibroid ya da leiomiyom diye de adlandırılır) kadınlarda uterus yani rahim kaslarından gelişen iyi huylu bir tümördür. Kanser (kötü huylu tümör) değildir. Bazı kadınlarda ciddi şikayet oluşturur ve tedavi gerektirir. Genel bilgiler miyom tedavisi sayfadasında anlatılmıştır. Miyomum embolizasyon dışındaki tüm tedavilerini kadın doğum uzmanları yapar. Miyom embolizasyonunu bizler yani Girişimsel Radyoloji uzmanı yapar.

Embolizasyon kelime olarak "anjiyografi ile bir damarın tıkanması" işlemidir. Miyom embolizasyonu anjiyografi ile rahimi besleyen damarları tıkayarak miyomların küçülmesini sağlayan ameliyatsız ve oldukça etkili bir tedavidir. Amerikada bu işlem uterin fibroid embolizasyonu olarak da adlandırılır. Uterin=rahime ait, fibroid=miyom

Prof. Dr. Levent Oğızkurt, anjiyo ile miyom embolizasyonu işlemi hakkında bilgiler veriyor.

Miyom embolizasyonu işlemi

Rahim miyomlarını besleyen çok fazla kan damarı vardır. Bu damarın anjiyo ile tıkanması miyomların beslenmelerini engeller. Beslenemeyen miyom önce küçülür sonra bazıları tamamen yok olur. Bu arada rahim dokusu zarar görmez çünkü rahim damarları tıkandığı anda rahim dokusu çevre diğer damarlardan beslenmeye devam eder. Bu tedavi 20 yıldan uzun süreden beri kullanılan bir yöntemidir. Emniyetli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Rahim miyomları kanlanması fazla olan iyi huylu tümörlerdir. Bu tür kanlanması fazla olan tümörlerde anjiyo ile beslenmenin kesilmesi (embolizasyon) miyomların küçülmesi ya da tamamen yok olmasına yol açar.

Rahimde miyom embolizasyonu

Kasık ya da kol damarından girilerek rahimi besleyen sağ ve sol damarlar embolize edilir yani tıkanır. Bu şekilde miyomun beslenmesi kesilmiş olur. Rahim bundan etkilenmez ancak miyomlar küçülmeye başlar.

Miyom embolizasyonu bir anjiyo tedavisidir.

Rahim miyom tedavisi

Miyom embolizasyonu tedavisi bir anjiyo uygulamasıdır. Narkoz gerekmez. Ancak hastanın hiç ağrı hissetmemesi, korku ve endişe duymaması için damardan rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaçlar yapılır.

Miyom embolizasyonunda miyom dokusunda anjiyo ile tıkayıcı tanecik enjekte edilelek miyomların beslenmesi engellenir.

Damarları tıkanan rahim miyomları beslenemezler ve küçülmeye başlarlar. Küçülünce ya da kaybolunca ağrı ve kanama gibi şikayetler kaybolur ya da belirgin olarak azalır.

Tıkama işlemi 45 dakikada biter. Oldukça konforludur. Bıçak (neşter) izi de yoktur. İşlemden sonra ağrı olabilir. Bu nedenle hastalar genellikle bir gün hastanede yatırılarak ağrı kontrolü yapılır ve bir gün sonra evlerine gönderilir.

Bu tıkanma rahime zarar vermez çünkü rahim gibi dokular bir anda bir çok yerden beslenebilir.

Miyom embolizasyonu hangi hastalara uygulanabilir?

Miyom embolizasyonu

Miyom embolizasyonu ameliyat gerektiren tüm miyom tedavisinde kullanılabilir. Ancak genellikle şu hastalarda tercih edilir:

  • Miyomlar için ameliyat gerekir ancak ameliyat hasta için risklidir.
  • Hasta ameliyat olmak istemeyebilir.
  • Ameliyatla rahmin tümünün alınması gerekir. Ancak hasta erken menapoz yapacağı için rahmini kaybetmek istemeyebilir.
  • Hasta daha önce bir ya da bir kaç kere miyom ameliyatı olmuştur ancak miyomlar tekrarlamıştır.

Miyom embolizasyonunun ameliyata göre avantajları

  1. Anjiyo tedavisi sonrası hastanede kalış süresi daha kısadır.
  2. Hastaların normal hayata ve işe dönme süresi daha kısadır
  3. Tedavi sırası olabilecek riskler daha azdır.

Miyom embolizasyonunun ameliyata göre dezavantajları

  • Miyom embolizasyonu sonrası 1-2 yıl içinde ek embolizasyon ve bazen ameliyat gerektirebilir. Bu her on hastanın 1'inde görülür.

Embolizasyon, rahim miyomlarının tedavisinde özellikle 2000'li yıllarda gittikçe daha sık olarak kullanılan bir yöntemdir.

En önemli avantajları, lokal anestezi yardımıyla bir "anjiyo" işlemiyle yapılması, herhangi bir ameliyat kesisi olmaması ve hastaların çoğunun ertesi gün hastaneden ayrılabilmesidir. Ancak her yöntem gibi embolizasyon tedavisi de "doğru seçilmiş" hastalara uygulandığı zaman başarılıdır ve bu seçim için mutlaka bu konuda deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanından fikir alınmalıdır.

Merkezimiz İstanbul'da miyom embolizasyonu yapan bir kaç merkezden biridir.


Embolizasyon Tedavisi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü