Tromboflebit

Tromboflebit toplardamarın iltihaplı tıkayıcı hastalığıdır. Bazen derin ven trombozu için yanlışlıkla bu terim kullanılabilir. O damarda kızarıklık ve ağrı yapar.

Tromboflebit Nedir?

Tromboflebit kelime olarak toplardamarın pıhtılı iltihabıdır. Bazen flebit olarak da adlandırılır. Yani toplardamarda hem pıhtı vardır ve o damar tıkanmıştır hem de iltihap vardır. Ancak tromboflebit ile ven trombozu birbiriyle çok karıştırılır ve birbiri yerine kullanılır.
Kelime olarak ven= toplardamar, flebo=toplardamar, flebit=toplardamar iltihabı, tromboz=pıhtılaşma anlamına gelir. Bir toplardamarda sadece pıhtılaşma olursa buna ven trombozu , iltihaplı pıhtılaşma olursa buna tromboflebit adı verilir.

Peki ikisinin ne farkı vardır ya da fark önemli midir?

Vücutta iki toplardamar sistemi vardır;

  1. Derin yerleşimli toplardamarlar: Bunlar son derece önemli damarlardır. Bunların pıhtılaşması uzun dönemde büyük sorun yaratır. Akciğere atan pıhtılar (pulmoner emboli) hemen her zaman derin ven trombozu (toplardamar pıhtılaşması) sonucu olur.
  2. Yüzeysel yerleşimli toplardamarlar: Bunlar daha az önemlidir. Bir yüzeysel venin pıhtılaşması ya da iltihaplı pıhtılaşması bir kaç gün ağrı ya da kızarma yapsa da ciddi sorun yaratmaz. Yani kan dolaşımında bir sorun oluşturmaz. Tüm yüzeysel venler sonunda bir derin vene akar. Bu nedenle bazı yüzeysel toplardamar pıhtılaşması derin venlere doğru uzanabilir. Bu da derin ven trombozu yapar ve önemli olabilir.

Genel olarak derin damar ya da yüzeysel damarların tüm büyük olanlarının pıhtılaşmasına ven trombozu denir.
Tromboflebit ise yüzeyde gözle görülen toplardamarların pıhtılaşmasına verilen addır.
Yani ven trombozu daha önemliyken, tromboflebit daha az önemlidir. Her ikisi de pıhtılaşma olmasına rağmen tedavileri de farklıdır. Derin ven trombozları her zaman daha ciddi tedavi gerektirir.

Tromboflebit belirtileri nelerdir?

Yüzeyse damarlarda tromboflebit olduğunda o damar boyunca pıhtı vardır ve damar tıkanır, hafif sertleşir ve kırmızı bir çizgi şeklinde görülebilir. Dokunmakla damar hassastır ve damar boyunca sertleşme hissedilir. Tanı genellikle kolaydır. Hekimin flebit olan damarı incelediğinde tanı konur. Biraz daha büyük damarlarda tromboflebit varsa renkli Doppler ultrason inceleme gerekebilir.

Tromboflebit tedavisi

Biraz önce bahsettiğimiz gibi tromboflebit derin ven tormbozuna göre daha hafif seyreden bir hastalıktır.
Çok küçük bir damarda olmuşsa soğuk uygulama, yangı giderici ilaçlar yeterli olabilir.
Daha büyük damarlar etkilenmişse yatak istirahati, kol ve bacaktaysa bunların yükseltilmesi ve dinlendirilmesi gerekebilir. Seyrek olarak kan sulandırma da gerekebilir.
Varis çorabı ya da elastik bandaj kol ve bacak derin ven trombozunda mutlaka önerilir ancak trombnoflebitte gerekmeyebilir.
Koldan kan alındığında kol damarımız bazen ağrır ve sertleşir. Bu en sık gördüğümüz tromboflebitlerden biridir.
Tromboflebit bazen diğer hastalıkların habercisi olabilir. O nedenle yukarıdaki tabloya yakın bir sorununuz varsa mutlaka bir damar cerrahi, dahiliye ya da girişimsel radyoloji uzmanına başvurun.


Ven Trombozu

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü