Varis Nedir?

Varisneden olur? Varis kimde görülür? Varisin belirtileri nelerdir?

Varis nedir?

Varis, genellikle bacaklarda görülen toplardamar genişlemesidir.

Bacak varisi toplumda oldukça çok sık görülür. Bazı insanlarda hiç şikayet oluşturmazken bazılarında ciddi yakınmalara yol açabilir. Ya da sadece dış görünümü rahatsızlık verebilir.

1999 yılında Amerikalı bir Girişimsel Radyoloji uzmanının variste ilk defa lazer tedavisini uygulamasıyla ameliyat tedavisi geri planda kalmış ve bacak varisi tedavisinde çok daha etkin yeni bir dönem başlamıştır.

Günümüzde varis ameliyatsız yöntemlerle kesin olarak ve tamamen tedavi edilebilir. Bu bazen tek seans tedavi bazen birden fazla seans tedavi gerektirir.

Varis neden olur?

Bacak varisi, bacak toplardamarında bulunan kapakçıkların bozukluğuna bağlı gelişir. Her insanın bacak toplardamarlarında her 5-10 cm de bir küçük kapak ya da kapakçıklar vardır. Bacak toplardamarlarının görevi kanı toplayarak ayaktaki kanı kalbe geri götürmektir. Bu damarlarda akım tek yönlü ve sadece kalbe doğrudur. Geri akım yani ayağa doğru akım olmaz. Bu kapaklar kan akımının aşağı doğru kaçmasını yani kaçağı engeller. Bazen bu kapaklar bozulur ve bacak damarındaki kan ara ara geri kaçar. Buna reflü, venöz kaçak, venöz yetmezlik ya da venöz yetersizlik denir. Tüm bu isimler aynı hastalığı gösterir. İşte bacakta büyük varis oluşumuna yol açan sorun bu kacaktır.

Varis kimde görülür?

Varis, tüm erişkin insanlarda görülebilir. Ancak birinci derece akrabalarında olanlarda, kadınlarda, özellikle birden fazla doğum yapmış kadınlarda ve kilolu insanlarda daha sık görülür. İşi gereği uzun süre ayakta kalan ya da uzun süre oturanlarda da daha sıktır. Bir de gelişmiş toplumlarda daha sıktır. 

Varis belirtileri nelerdir?

  • Bacaklarda ağrı, yorgunluk ve ağırlık hissi, yanma ya da sıcaklık hissi
  • Genelde gece yatınca olan bacak krampları. 
  • Ayak bileğinde şişlik ya da şişlik hissi.
  • Bacaklarda özellikle yattığımız zaman hissedilen huzursuzluk.
  • Varis olan yerlerde kaşıntı en temel yakınmalardır.

Bazı insanlarda bunların biri ya da bir kaçı, bazı insanlarda ise tümü olabilir. Gözle görülen belirtiler ise ayak bileği bölgesinde şişlik ya da ödem, uzun dönemde ayak bileği iç kesiminde kahverengi renk değişikliği ve yine özellikle bu bölgede yaygın kılcal damarlar.

  • Varise bağlı kanama: Varisler seyrek olarak kanayabilir. Çok seyrek olduğu için sorun değildir.
  • Varis damarında pıhtılaşma: Varislerde pıhtılaşma olabilir ancak bu da seyrektir ve genellikle çok büyük varislerde olur. Küçük varislerde pıhtılaşma pek beklenmez. Oluşan pıhtının akciğere atması çok daha seyrektir.
  • Huzursuz bacak: Varis seyrek olarak gece yattığında bacaklarda huzursuzluk oluşturabilir.

Çok dikkat edilmesi gereken konu bacaklarda olan şikayetlerin varislere bağlı olup olmadığı anlayabilmektir. Çünkü bacaklardaki her ağrı ya da her şişlik, sıcaklık hissi ya da her kramp varise bağlı olmayabilir.

Halk arasında bacak varisinin kalp hastalığı ile ilişkili olduğu söylenir. Varis ile kalp hastalığının herhangi bir ilgisi yoktur.

Varis tanısı nasıl konulur?

Dıştan çıplak gözle bakıldığında rahatlıkla görülür. Bu nedenle tanıyı koymak çok kolaydır. Önemli olan görünen varislerin altında ana toplardamarda yetmezlik ya da yetersizlik olup olmadığıdır. Buna "iç varis" de denir ama bu güzel bir tanımlama değildir. Çünkü içeride varis yoktur, varisin kaynağı vardır. O da safen toplar damarında kapak yetersizliğidir. Bunu ortaya koymak için kullanılan en iyi tanı yöntemi renkli ultrasondur. Başka bir tanı yöntemine gerek yoktur. Büyük varis tedavisinden önce renkli ultrason ile bakılmadan kesinlikle tedavi yapılmamalıdır.

 

Varisler çoğunlukla bacaklarda görülür. Diğer bölgelerde de seyrek olarak varis oluşabilir (yemek borusu varisleri gibi) ama bunların bacak varisi ile hiç bir ilgisi yoktur.

VARİS NEDİR?

Varis Tedavisi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü