Varis Tedavisi

Varis, deri altında çoğu gözle görülebilen ya da parmak dokunuşuyla hissedilebilen kıvrıntılı normalden genişlemiş toplardamardır. Varisler çoğunlukla bacaklarda görülür.

 • Bacak varisi toplumda çok sık görülen bir toplardamar hastalığıdır.
 • Son yıllarda gelişen lazer, radyofrekans ve yapışkan gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri ile varis tedavisi artık daha basit ve daha etkilidir. 
 • Ameliyatsız tedavi yöntemi ameliyat tedavisine göre daha kolay ve tekrar şansı daha az olan bir yöntemdir.
 • Ameliyatla yapılabilen tüm varis tedavileri ameliyatsız yöntemlerle de yapılabilir.
 • Bu yöntemlerle daha önce tedavi edilmiş ancak tekrarlamış varislerin giderilmesi de mümkündür.
 • Hastalar tedaviden hemen sonra evine gidebilir ve bir gün sonra normal yaşamlarına dönebilirler.

Variste tedavi yöntemleri nelerdir?

Her varis türünün (küçük, orta ya da büyük varisler) tedavisi birbirinden biraz farklıdır. Büyük varislerin tedavisinde büyük varisi oluşturan toplardamar (safen toplardamarı) kapak yetersizliği giderilir. Kapak yetersizliğini gidermenin yolu o damarı kapatarak iptal etmektir. Bunun için dünyada en sık kullanılan yöntemler ameliyatsız varis tedavisi yöntemleridir. Bu EVLA, endovenöz (endo=içinden, venöz=toplardamar) tedavi olarak da adlandırılır. Bunun dışında yöntemler de kullanılabilir: 

 • Köpük tedavisi (Skleroterapi): Skleroterapi damar içine ince bir iğne ile girilip, bir ilaç vererek damarın kapanmasını sağlama işlemidir. Kısaca köpük tedavisi olarak bilinir. Kolay ve etkili bir tedavidir. Ancak tüm varis tedavisinde kullanılmaz. Genellikle ana tedavi yanında yardımcı bir tedavi gibidir.
 • Varis çorabı: Çorap varisi tedavi etmez. Sadece varisi bağlı bacak ağrısı, yorgunluk, gece krampları ya da şişlik gibi yakınması olan insanlarda bu yakınmaları azaltabilir.
 • Varis ilacı: Çoraplar gibi varisi engellemesi ya da tedavi etmesi mümkün değildir. Sadece varise bağlı bazı şikayetleri azaltır ya da giderir.

Varis tedavisi ne kadar etkilidir?

Aslında varis tedavisi tüm varis türlerinde varisi tamamen giderebilir. Ancak her tür için tedavi biraz farklıdır.

Büyük varislerin tedavisi en etkili olandır. Ameliyatsız damar içinden yapılan lazer, radyofrekans tedavisi gibi yöntemler şu an dünyadaki en etkili yöntemlerdir.
Orta boy yani ağ yapısındaki yeşil varisler genellikle köpük yöntemi ile tedavi edilir. Bunlarda da bir veya bazen birden fazla tedavi yöntemi gerekebilir ama tamamen giderilmesi mümkündür.
Kılcal damarlar tamamen giderilmesi daha zor ve uzun süren türdendir. Bacaktaki yoğunluğuna göre bir ya da bir kaç tedavi seansı gerekir. Hem skleroterapi hem de transkütan denen deriden yapılan lazer/radyofrekans tedavisi kullanılabilir.

Varis tedavisi sonrası süreç

Damar içi lazer ya da radyofrekans yöntemleri tedavide ameliyatın yerini alan yöntemlerdir. Ne kadar kolay olursa olsun işlem sırası ve işlem sonrası hastalar için rahatsızlık verici olabilir. Merkezimizde varis tedavisi için en modern yöntemler kullanılmakta ve işlem konforlu ve tümüyle ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. İşlem sonrası 2. saat evlerine gönderilen hastalarımız genellikle bir gün sonra normal hayatlarına dönebilir. Ama tedavi işlemi bazı kişilerde yaşantıyı 1-2 hafta etkileyebilir.

Ameliyatsız varis tedavi yöntemlerini detaylı olarak www.bacakvarisi.com adlı sitemizde bulabilirsiniz.

Tedavi edilen varis tekrarlar mı?

Tedaviden sonra varisin tekrarlayıp tekrarlamayacağı en çok sorulan sorulardan biridir ve varisi olan herkes bu konuda farklı şey duymuştur.

En büyük sorun da bir çok hastanın varis için tedavi olması ancak tekrarlamasıdır. Bu hastalarda büyük bir güvensizlik oluşturur.

Tekrarlayan varislerin bir çok nedeni vardır. Her varis türünün (büyük, orta boy ve kılcal) tedavi sonrası tekrarlama şansı birbirinden farklıdır.

 1. Yeni ameliyatsız varis tedavisi ile (lazer, radyofrekans ve yapışkan yöntemleri) büyük varislerin tekrarlaması son derece seyrektir. Ancak eskiden yapılan ameliyatlarda varisin tekrarlaması daha fazladır.
 2. Orta boy yeşil varislerde ve kılcal varislerde sadece görünen varisleri giderebiliriz. Bunların kaynağı yoktur ve kaynağın kurutulması söz konusu değildir. Burada tedavi etsek de daha sonra kılcal ya da orta boy yeşil varis gelişme ihtimali olabilir. Bu da genellikle genetik yatkınlığa bağlıdır.

Varis Tedavisi

Varis ve Varis Tedavisi Sitesi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü